• https://www.facebook.com/aft.havalandirma/
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905386310850
  • https://twitter.com/aftbaca
  • https://www.instagram.com/aftbaca/
  • https://www.youtube.com/watch?v=fRmaMOwvZ4U

Havalandırma Baca ve Davlumbaz Sistemleri

0538 631 08 50 (aramak için tıkla)

Baca Ve Havalandırma sistemleri
havalandırma ve baca sistemlerinde hava kanalarıyla bacadan kimyasalların veya dumanın çıkması sağlanmış olur
Davlumbaz
Endüstriyel davlumbazlar genel olarak restoran lokanta kafelerde ızgara yapılan toz emiş sistemlerinde ızgaracılarda çıkan gazın kimyasalların ve tozun toplanılarak havalandırma veya baca ya yönlendirilmesini sağlayan malzemeye endüstriyel davlumbaz denir
Salyangoz Fan
Salyangoz tipi fanlar genel amacı davlumbaz la toplanılan gazların havalandırma ve baca sistemleriyle dışarı atılmasını sağlar salyangoz tipi fanlar genel olarak ısı yoğunluğunun fazla olduğu yerlerde tercih edilir
Tank Ve Silo İzolasyonu
tank ve silolarda ısı kaybını en aza indirmek için kullanılan sistemlerdir. Taş yünü ve kauçuk gibi malzemelerden izole edilen tank veya silo üzerine alüminyum paslanmaz sac ile kaplanılarak muhafaza edilmiş olur

GENEL HAVALANDIRMA

                         GENEL HAVALANDIRMA SİSTEMİ

 

  havalandırma

Genel havalandırma, ortama büyük miktarda temiz hava girmesini sağlar ve kirli havayı dışarıya tahliye eder. Bu Havalandırma Sistemi, genellikle duvara veya bir odaya ya da binanın çatısına yerleştirilmiş geniş egzoz fanları kulanılarak yapılabilmektedir.

 havalandırma  

Genel havalandırma, işyerinde ortaya çıkan zararlı havayı, bütün işyerinin havalandırılması yoluyla   kontrol   eder.   Genel   havalandırma   kullanımı,   işyerinde   bir   dereceye  kadar zararlı havayı  dağıtabilmektedir.

 havalandırma  

Eğer çıkış fanı, maruz kalan işçiye yakın yerleştirildiyse ve taze hava fanı işçinin çalışma bölgesinin arka bölgesine yerleştirilirse kirli hava, işçinin nefes alma bölgesinden uzaklaştırılmış olacaktır ve bu sayede genel havalandırma daha etkili olabilir.

 

 

Genel havalandırma ile kirletici kontrolü yapılırken; kirletici yoğunluğunun çok yüksek olmaması ve toksikliğin az olması hususlarına dikkat edilmelidir. Ayrıca çalışanlar, işlerini kirletici kaynağının çok yakınında yapmamalıdır.

 

 

Diğer taraftan, izin verilen zararlı hava yoğunluğunun 100 ppm’ den fazla olan çözücülerin haricindeki durumlar  için  kimyasal  maddelerin  kontrolünde  genel  havalandırma  yaptırılması gerekmektedir.

Genel Havalandırmanın Zorlukları

                                             

Çalışanları koruma metodu olmasından dolayı, genel havalandırma ile ilgili,

 1-)Kirleticileri tamamen ortadan kaldırılamayacağı durumlarda,

 2-)Yüksek dozda toksik madde içeren kimyasallarda kullanılamayacağı,

 3-)Toz veya metal dumanı veya yüksek miktarda gaz ve buhar için etkili olmadığı,
 
4-)Isıtılması veya soğutulması için yüksek miktarda taze hava gerektirdiği
 
5-)Düzensiz yayınımların veya gaz ve buhar dalgalanmalarının dağıtılmasında etkili olmadığı,

hususları göz önünde bulundurulmalıdır.

Normal "zemin" ya da "masa" fanları da bazen, havalandırma için kullanılır fakat bu fanlar genellikle   kirleticiyi   kontrol   etmekten   çok   çalışma   alanı   çevresine   dağıtır.   Genel havalandırma için kapı veya pencere açılabilir ancak bu yöntem hava hareketi kontrol altına alınmadığı sürece güvenilir değildir.

 

Genel bir not olarak, hava veya seyreltme havasının hacimsel akış oranı büyük oranda işyeri havasıyla karışan taze havanın yanı sıra kirleticinin ne kadar hızla çalışma alanına girdiğine bağlıdır.