• https://www.facebook.com/aft.havalandirma/
 • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905386310850
 • https://twitter.com/aftbaca
 • https://www.instagram.com/aftbaca/
 • https://www.youtube.com/watch?v=fRmaMOwvZ4U

Havalandırma Baca ve Davlumbaz Sistemleri

0538 631 08 50 (aramak için tıkla)

Baca Ve Havalandırma sistemleri
havalandırma ve baca sistemlerinde hava kanalarıyla bacadan kimyasalların veya dumanın çıkması sağlanmış olur
Davlumbaz
Endüstriyel davlumbazlar genel olarak restoran lokanta kafelerde ızgara yapılan toz emiş sistemlerinde ızgaracılarda çıkan gazın kimyasalların ve tozun toplanılarak havalandırma veya baca ya yönlendirilmesini sağlayan malzemeye endüstriyel davlumbaz denir
Salyangoz Fan
Salyangoz tipi fanlar genel amacı davlumbaz la toplanılan gazların havalandırma ve baca sistemleriyle dışarı atılmasını sağlar salyangoz tipi fanlar genel olarak ısı yoğunluğunun fazla olduğu yerlerde tercih edilir
Tank Ve Silo İzolasyonu
tank ve silolarda ısı kaybını en aza indirmek için kullanılan sistemlerdir. Taş yünü ve kauçuk gibi malzemelerden izole edilen tank veya silo üzerine alüminyum paslanmaz sac ile kaplanılarak muhafaza edilmiş olur

FAN SEÇİMİ

                                           FANLAR

 Fanlar, havalandırma sisteminin yükünü çeken parçalarıdır. Verimli bir havalandırma için fanlar uygun tip ve boyutta olmalıdır. Fanlar kaynakta oluşan kirletici maddeleri havalandırma sistemi boyunca taşıyıp dış ortama çıkaracak güçte hava akımı sağlamalıdır.

 • tip ana egzoz fanı vardır.

 

 • Eksenel fanlar: Bu tür fanlar pervanelere benzer. Havayı doğrudan fan içinden geçirerek havalandırma sistemi boyunca ilerlemesini sağlar.
 • Santrifüj fanlar: Bu tür fanlar bir “fare kafesi” yapısına sahiptir. Havayı içine çeker ve 90o açı ile havalandırma sistemi boyunca ilerlemesini sağlar.

Eksenel (Pervane) fanlar

 

Üç temel eksenel fan çeşidi vardır:

 

 • Pervane kanatlı tipi fan

 

 • Silindir kanat tipi fan

 

 • Kılavuz silindir tipi fan

 

Pervane fanları daha çok seyreltme havalandırmasında veya soğutma amaçlı kullanılmaktadır. Bu tür fanlar genelde duvara veya tavana monte edilmiş durumda çalışmaktadır. Örnek olarak araba radyatörleri gösterilebilir. Bu fanların temel karakteristik özellikleri;

 • Küçük bir dirençle büyük miktarda havayı hareket
 • Lokal egzoz   sistemleri   için   uygun   değillerdir   çünkü    yeterli            emiş     kuvveti sağlayamazlar.

Tüp eksenel ve rüzgârgülü fanları esas olarak bir kanal içerisine yerleştirilecek şekilde tasarlanmış pervane fanlardır. Genel olarak tavanlardaki egzoz kanalları boyunca hava akımını sağlamak amacıyla kullanılırlar.

Santrifüj fanlar.

 

Bu tür fanlar kanatçık (bıçak) yapısına göre 3’e ayrılır:

 

 • İleriye-eğimli kanatlı fanlar

 

 • Geriye-eğimli kanatlı fanlar
 • Düz kanatlı fanlar

 

Elektrikli süpürge fanları, evimizde kullandığımız fırın fanları ve saç kurutma makinelerindeki fanlar bu tür fanlara örnek olarak gösterilebilir. Yüksek dirence karşı çalışabilirler ve tipik olarak lokal egzoz havalandırma sistemlerinde kullanılırlar. Yüksek miktarda tozun egzoz edilmesinde düz radyal bıçaklı fanlar en uygun fanlardır çünkü toz tarafından tıkanma veya aşınma olasılığı en az olan fan çeşidi bu tür fanlardır.

 

                                       DOĞRU FAN SEÇİMİ

 Doğru fanın seçimi zor ve karmaşık bir iştir. Bu işlem, konusuna hakim bir fan uzmanı tarafından gerçekleştirilmelidir. Seçilen fan çeşidinin uygun olup olmadığı aşağıdaki gözlemler doğrultusunda yapılabilir.

Havalandırmada taşınan hedef malzeme

 

 • Egzoz havası az miktarda duman ve toz içeriyorsa, geriye-eğimli kanatlı santrifüj veya eksenel fan kullanılmalıdır.
 • Egzoz havası hafif toz, duman veya nem içeriyorsa, geriye-eğimli kanatlı veya eksenel santrifüj fan tercih
 • Egzoz havasında malzeme yükü fazlaysa veya bir işlem gerçekleşiyorsa, uygun fan eksenel santrifüj fan olmalıdır.
 • Eğer egzoz havası patlayıcı ya da parlayıcı bir malzeme içeriyorsa, taşıma sisteminde standartlara ve yönetmeliklere uygun ex-proof malzeme kullanılmalıdır.

 

 • Egzoz havası korozif malzemeler içeriyorsa, taşıma sisteminde ve fan motorunda uygun malzeme kullanılmalıdır veya kaplama yapılmalıdır.

Kapasite

 

Havalandırma sisteminde ve fan içerisinden ne kadar hava geçeceğini; aynı zamanda havalandırma sisteminin egzoz kısmında ne kadar bir dirençle karşılaşacağımızı veya fan verimini bilemeyebiliriz. Bu sebeple aşağıdaki genel bilgiler fan seçiminde yardımcı olabilir:

 • Fan boyutu performans gereksinimleri doğrultusunda belirlenmelidir. Giriş boyutu ve konumu, fan ağırlığı ve bakım kolaylığı da göz önünde bulundurulmalıdır. En uygun fan boyutu fiziksel alana
 • Paketlenmiş fanlarda motor montajı üretici firma tarafından yapılmalıdır. Büyük kapasiteli uygulamalarda fan ve fan motor montajının sisteme ayrı ayrı yapılması gerekebilir.
 • Fan hızları kullanılan motor hızları ile sınırlandırılmıştır. Bu yüzden kapasite montaj esnasında
 • Hızı ayarlanabilir fanlar havalandırma esnasında avantaj sağlayabilir. Bu esneklik bazı uygulamalarda önemli olabilmektedir. Örneğin kapasite değişiminde veya basınç gereksinimleri değiştiğinde fan hızının ayarlanabilir olması bir avantajdır.
 • Havalandırma sistemlerinde genellikle istenen %80 verimle çalışan fanın seçimidir. Seçilen motor ise %20’lik kaybı kapatacak güçte olmalıdır.

Güvenlik

Güvenlik önlemleri giriş, çıkış, baca ve temizleme kapıları gibi tüm tehlikeli noktalar için gereklidir. Havalandırma sisteminin inşası güvenlik standartlarına ve yönetmeliklerine uygun olarak yapılmalıdır.

Fan performansını etkileyen faktörler

 

 • Mil yatakları: Fan mil yatakları, çoğu zaman sorunun büyük kaynağını oluşturmaktadır. Mil yataklarının ömrünü, çok sıkı veya gevşek fan kemerleri, fan titreşimi, fan kanatlarına dengesiz yükleme, yüksek çalışma sıcaklıkları ve uygun olmayan yağlama etkilemektedir.

 

 • Kayışlar: Yanlış kayış gerginliği fan performansını etkilemektedir. Genel bir kural olarak, kayış gerginliği orta parmak basınç uygulandığı zaman (1 inç veya 2,5 cm) hareket edecek şekilde olmalıdır.
 • Kanatlar: Kanatlardaki malzeme birikimi havalandırma sisteminin verimini zamanla düşürecektir bu nedenle çeşitli aralıklarla kanat temizliği yapılmalıdır.
 • Bağlanma noktaları ve izolasyon: Fan titreşimlerinden havalandırma sistemini ve binayı korumak için esnek bağlantı ve izolasyon malzemeleri kullanılmalıdır. Havalandırma kanalını ve fanı birbirine bağlayan esnek bağlantı aparatları havalandırma sistemi boyunca taşınacak fan kaynaklı titreşimleri engeller. Bağlantı aparatları yırtık veya aşınmış olursa fan performansını olumsuz yönde
 • Panjur ve tamponlar: Bazı fanlarda giriş veya çıkışta hava akımını ayarlamak için panjur bulunmaktadır. Manuel, pnömatik veya otomatik kontrol ediliyor olabilirler. Eğer panjur açıklıkları ve panjur dengesi uygun değilse fan performansını olumsuz
 • Motorlar: Uygun fan performansını elde edebilmek için motor çalışma voltajı tavsiye edilen çalışma voltajının %10’u civarında olmalıdır. Çoğu motorlar kalıcı olarak yağlanmıştır ve ekstra bir yağlama işlemi

Hava tahliye noktaları

 

Hava tahliye noktası fan giriş noktasından uzak olmalıdır. Aksi takdirde tahliye edilen kirli hava giriş havasına karışabilir bu da sistemde birikmeye neden olarak sistem verimini düşürür. Girişten sadece temiz dış ortam havası girmesi sağlanmalıdır.

Tahliye egzozları, tavandan olabildiğince yüksek olmalıdır ki tahliye edilen kirli hava tekrar iç ortama girmesin. Genel olarak tahliye egzozları hava giriş mesafesinden 15 metre uzakta olmalıdır. Bacalar yüksek olduğunda iyi çalışmaktadır. Baca yüksekliği ise en az 3 metre olmalıdır.

Fanların bakımı

Fanlar bıçaklarda aşırı malzeme birikmesi veya aşınma yüzünden görevlerini verimli olarak yerine getiremeyebilir. Ayarı bozulmuş fanlar titreşim yaratır ve buda fan ve havalandırma sisteminin çeşitli bölmelerinde hasara neden olur. Fan bıçaklarının temizlenmesi ve fanların balans ayarının yapılması çok önemlidir. Bakım esnasında dikkat edilecek noktalar şu şekilde sıralanabilir : Mil yatakları, Kayış, Kayış bağlanması ve hizalanması, Fan kanatları, Pervane durumu, Güvenlik araçları.